Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Tıp Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Tıp Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Üniversite eğitimi, kişinin ileride yapmak istediği meslek ya da meslekler ile ilgili akademik olarak eğitim alması ve bu eğitimi tamamlayıp eğitimin sonunda diploma ile mesleğini icra etmeye hak kazanması şeklinde ifade edilebilir. Herkes çocukluğundan itibaren gelecekler yapmak istediği meslek ya da meslekler hakkında hayal kurup bilgi sahibi olmaya çalışır. Çocukluk dönemlerinde seçilen meslekler ile ileriki yaşlarda seçilen meslekler genelde birbirinden farklı olabiliyor. 

Ancak bazı meslek grupları statüsü, konumu, maaşı, aldığı eğitim ve daha birçok sebepten dolayı farklı olabiliyor. Bu mesleklerin başında genellikle okuması oldukça zor olan fakat üniversite eğitimi bittikten sonra iyi bir yaşam ve saygın bir hayat sunan meslekler geliyor. Bu mesleklerden akla ilk gelen olan tıp fakültesi bölüm tanıtımı ile sizde yapmak istediğiniz meslek hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Tıp Fakültesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tıp Fakültesi, eğitimi genel olarak uygulamalı olan bir bölümdür. Bu bölümün eğitim yılı diğer bölümlerin aksine 6 yıldır. 6 yıllık eğitim süreci boyunca tıp fakültesi öğrencileri oldukça zorlu bir eğitim görürler. Tıp fakültesinde insan vücuduna ait her türlü akademik ve teknik bilgiyi almaları gerekir. Tıp fakültesinde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin, üniversite sınavında oldukça başarılı olmaları gerekiyor. Bu bölümü okuyan ya da okumak isteyen bireylerin dikkatli, titiz, sabırlı, dinç ve ayrıntılara önem veren kişiler olması oldukça önemlidir.

Tıp Fakültesi Bölümünün Amacı

Yüksekokul eğitimi veren tüm okullarda olduğu gibi fakültelerin amacı genel olarak akademik eğitim alan bireylerin, bu eğitimlerini meslekî alanda uygulamasıdır. Tıp fakültesinin amacı da öğrencilerini meslekî etiklere ve normlara uygun bir şekilde yeterli bilgi ve donanım ile yetiştirip sağlık alanında insanlara faydalı bir sağlıkçı olarak yetiştirmektir. Tıp fakültesinin zorlayıcı ve uzun süreli eğitimi aslında bu bölümü okuyan öğrencilerin ilerleyen yıllarda yaşamını bu şekilde bir tempoya alıştırmaları olarak da ifade edilebilir.

 

Tıp Fakültesi Bölümü Mezunu Olarak Çalışabilecek İşler

Tıp Fakültesi mezunları genel olarak bilindiği üzere doktorluk yaparlar. Tıp fakültesinde eğitim alındıktan sonra yapılan stajlar ile kişiler kendi istedikleri alanda uzmanlaşabilirler. Tıp fakültesinden mezun olan birinin yapabileceği meslekler genelde sağlık sektörü ile doğrudan alakalıdır. Tıp fakültesi mezunları doktorluk, sağlık danışmanlığı, yaşam koçu ve akademisyen olarak çalışabilirler. Genel olarak tıp fakültesi mezunları doktorluk yapsa bile yarı zamanlı olarak akademisyenlik ya da sağlık danışmanı olarak hizmet veren mezunlarda bulunabiliyor.

 

Tıp Fakültesi Bölümünde Hangi Derser Var?

Tıp fakültesinde 6 yıllık akademik eğitim boyunca sağlık ile ilgili pek çok ders öğrencilere veriliyor. Her üniversitede verilen dersler farklı olabileceği gibi genel olarak belli başlı dersler bellidir. Tıp fakültesinin 6 yıllık eğitiminin ilk 2 yılında teorik olarak verilen eğitimler oldukça fazla yere sahiptir. Tıp eğitiminin 3. yılından itibaren daha çok klinik ağırlıklı eğitim veriliyor. Ancak tıp fakültesinde verilen dersler genel olarak anatomi, biyofizik, biyoistatistik, tıbbi biyoloji, biyokimya, biyofizik ve mikro biyoloji gibi dersler veriliyor.

 

Tıp Fakültesi Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Genel olarak yüksek kazançlı bölümler arasında gösterilen tıp fakültesi bölümleri, aslında günümüz şartlarında oldukça iyi maaşlara çalışsalar bile bu maaşlar çalışma şartları ile eşdeğer olamayabilir. Yeni mezun bir pratisyen hekim 5 ile 7 bin arasında bir maaş alabilir. Ayrıca Aile Merkezlerinde çalışanlar ise 4500 lira maaş alabilir. Uzman doktorların maaşları meslekteki yıllarına ve çalıştıkları kuruma göre değişebilir. Ayrıca bu rakamlara nöbet saatleri ve bazı ek ücretler eklenebiliyor.