Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Psikoloji Bölüm Tanıtımı

Psikoloji Bölüm Tanıtımı

Günümüzde son derece popüler olan ve genellikle yüksek puan ve sıralamaya sahip öğrencilerin tercih listesinde bulunan bir bölüm olan psikoloji bölümünün Avrupa kökenli bir bölüm olduğu fakat daha çok Amerika'da gelişen bir bölüm olduğu biliniyor. Bu bölümün temelinde insan olduğu için insanı doğrudan ya da dolaylı bir şekilde etkileyen pek çok bölüm ile ilişki bir durumda olan ve diğer bölümlerden beslenen bir bölümdür. Temelinde insanın ruh ve iç dünyasında anlamak ve anlamlandırmak üzerine kurulu bir bölüm gibi görünse bile aslında sadece bu alanda çalışmalar yapmayan ve daha birçok alanla ilgili olan bir bölümdür.

Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Psikoloji bölümü, üniversitelerin genellikle edebiyat fakültelerinde bulunan ve liselerin eşit ağırlık bölümü puanı ve sıralaması ile öğrenci alan bir bölümdür. Bu bölüm genel olarak edebiyat fakültesine ait bir bölüm olsa da bazı üniversitelerde yaşam bilimleri fakültesinde yer alabilen bir bölümdür. 

Psikoloji bölümünü tercih etmek isteyen bireylerin iletişimi kuvvetli, analitik zekaya sahip, akademik ve sözel ifade gücü kuvvetli bir yapıya sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca bu bölümün uygulamalı eğitimlere ağırlık vermesi nedeniyle oldukça zevkli derslere sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda bu bölümden mezun olan kişilerin psikolog unvanı alabilmesi için psikolojinin alt dallarından birinde yüksek lisans yapması gerekiyor.

Psikoloji Bölümünün Amacı

Psikoloji bölümünün amacı, oldukça önemli bir bilim olan, insanı doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren ruh sağlığı alanında yetkin ve donanımlı psikologlar yetiştirmektir. Bu bölümün temelinde insan olduğu için iletişim becerileri güçlü ve danışanları ile akrif bir iletişim kurabilen psikologlar yetiştirmeyi hedefler.

Psikoloji Bölümü Mezunu Olarak Çalışabilecek İşler

Psikoloji bölümünden mezun olan bireylerin çalışabileceği iş alanları oldukça fazladır. Klinik psikoloji yüksek lisansı yaparak kamu ve özel hastanelerde psikolog, okullarda psikolog ya da psikoloji öğretmeni veya formasyon eğitimi alarak okullarda rehber öğretmen olarak çalışabilirler. Ayrıca endüstri ve örgütsel psikoloji alanında yüksek lisans yaparak şirketlerde çalışabilirler. Psikoloji mezunları, şirketlerin insan kaynakları biriminde çalışabilirler. Bu işlerin yanı sıra öğrencilere eğitim koçluğu yapabilirler. Eğitim koçluğunun dışında yaşam koçluğu ve spor koçluğu da yapabilirler. Bilişsel ve deneysel psikoloji alanında laboratuvarlarda çalışabilirler.

Psikoloji Bölümünde Hangi Dersler Var?

Üniversitelerde 4 yıl eğitim veren psikoloji bölümünde, 4 yıllık eğitim süresi boyunca çeşitli dersler veriliyor. Bu bölümde sözel derslerin yanı sıra sayısal derslerde az da olsa bulunuyor. Akademik eğitim dönemleri boyunca bu bölümde psikoloji giriş, felsefe, sosyoloji, istatistik, psikolojinin alt dallarıyla ilgili dersler veriliyor. Psikoloji bölümünde verilen dersler üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Ayrıca her bölümde olduğu gibi bu bölümde de zorunlu dersler olan İngilizce, tarih ve edebiyat dersleri de verilir.

Psikoloji Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Maaş konusu her bölümde olduğu gibi bu bölümde de farklılık gösteriyor. Maaşlardaki farklılık tecrübe, donanım ve çalışılan kuruma göre değişebiliyor. Özel ya da devlet hastanelerinde görev alan klinik psikologların maaşı 3000 ile 4500 arasında değişebiliyor. Bu rakamlara ek ücretler eklenebilir. Okullarda psikolog ya da rehber öğretmen olarak çalışabilen mezunlar genellikle 2800 ile 5000 lira arasında maaş alabilirler. 

Şirketlerde endüstriyel psikolog olarak çalışan kişiler ise 3000 ile 4000 arasında bir maaş alırlar. Özel kurumlarda verilen ücretler kuruma göre ya da kişinin donanımına ve yabancı dil bilgisine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğitim, yaşam ve spor koçu olarak görev alan mezunlar çalıştıkları kişiye ve zamana bağlı olarak bir ücret belirleyip çalışırlar.