Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Mimarlık Bölüm Tanıtımı

Mimarlık Bölüm Tanıtımı

Mimarlık bina ve benzeri yapıların belirli istek ve olanaklara göre planlanması, projelendirilmesi veya bu tip yapıların kontrol edildiği bir meslektir. Mimarlık mesleği dünya üzerindeki en eski mesleklerden birisidir. İnsanların içlerinde yaşayabileceği ya da yaşama arzusu oluşturabilecek güzellikle de binalar yapılmasıyla ilgilenir. Bu nedenle mimarlık mesleği günümüzde hala büyük önem taşımaktadır. Bizlerde bu yazımızda yeni tercih yapacak olan öğrencilere mimarlık bölümü tanıtımı yapacağız. Mimarlık mesleği ile alakalı her türlü bilgi yazımız içerisinde ayrıntılarıyla anlatılacaktır.

 

Mimarlık Fakültesi Hakında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bilinmesi gerekir ki mimarlık sadece proje ve planlamadan ibaret değildir. Bu proje ve planlamalar yapılırken insanların beğeneceği ve rahat edebilecekleri şekilde konforlu, profesyonel projeler çizilmelidir. Mimarlık yüz yıllardan beri süre gelen bir meslektir ve bu mesleğin temeli hem sağlam projelere hem de insanların beğeneceği estetik şeyler yapabilmeye dayanır. Bunun dışında ise mimarlık her ne kadar eğlenceli bir meslek gibi görünse de iş hayatına atıldığınızda bu mesleğin zorluklarıyla da karşılaşacaksınız. Bu zorlukları yaşayabileceğinizi bu işe atılmadan önce kabul etmeniz gerekmektedir.

Mimarlık Fakültesi Bölümünün Amacı

Mimarlık fakültesinin amacı hem estetiğe önem vererek insanlarda yaşama arzusu oluşturacak binalar inşa etmek hem de insanların güvenli bir şekilde yaşayabileceği binalar inşa etmektir. Ayrıca bir mimar her türlü eleştiriye açık olmalı, kendini devamlı geliştirmeli ve gelişen mimariyi takip etmelidir. Ayrıca estetik bilgiye ve zevke sahip olmalıdır. Bir mimarın tek amacı sadece bina tasarlamak değil aynı zamanda geleceği planlamaktır. Bu doğrultuda çalışmalı ve her zaman hem gelişen mimariyi takip etmeli hem de eski mimariden örnek almalıdır.

 

Mimarlık Fakültesi Bölümü Mezun Olarak Çalışılabilecek İşler

Mimarlıktan mezun olan bir kişinin çalışabileceği birçok yer vardır. Eğer inşaat sektöründe bir çevreye sahipse kolaylıkla inşaat sektörüyle ilgilenen bir şirkette çalışabilir. Bunun dışında kendisi bir ofis kurarak kendisi de kişiye özel proje üretebilir. Bu projeleri satarak da gelir elde edebilir. Bir mimarın iş bulabilmesi için her şeyden önce kendisini geliştirmesi gerekir. Çağın ve insanların ihtiyaçlarına uygun, yeni nesil farklı projeler üreterek rahatlıkla iş bulabilir. Bunun dışında yapı denetim firmalarında, yapı malzemeleri firmalarında ya da devlet de mimar olarak çalışabilirler.

 

Mimarlık Fakültesi Bölümünde Hangi Dersler Var?

Mimarlık fakültesinde okuyan öğrenci çizim ve proje ağırlıklı birçok ders görür. Bunların içinde mimarlığa giriş, mimarlık tasarımı, mimari tasarım, bilişim kuramları ve uygulamaya giriş gibi dersler bulunuyor. Bunun dışında ise ek olarak her bölümde bulunan matematik dersleri de gösterilen dersler arasında. Ayrıca bir takım stajlarda bulunuyor. Bu stajlar sayesinde mimarlık fakültesinde okuyan bireylerin çeşitli tecrübeler kazanması sağlanır.

 

Mimarlık Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Genellikle üniversiteden yeni mezun olmuş bir mimar özel sektörde 1.500 lira gibi bir ücretle başlıyor. Tabii zamanla tecrübesinin artması ve projelerinin gelişimine göre bu ücret artabiliyor. Ancak bunun dışında freelancer olarak da çalışabilirsiniz. Zira birçok inşaat şirketi bazı zamanlarda iş temposu nedeniyle freelancer çalışacak mimarlar arıyor. Bu gibi işleri yaparak proje tasarlayabilir ve satış yapabilirsiniz. Devlet memuru olarak çalışmayı düşünen bir mimar ise daha önce hiç tecrübesi olmadan çalışmaya başlayacaksa 5.000 lira civarı bir ücretle çalışmaya başlar. Çalışma yılının artmasıyla aldığı ücret artış gösterecektir. Mimarlık da iyi bir ücret kazanmanın en iyi yolu kendini geliştirmektir. Her seferinde daha iyi projeler ortaya koyarak ve çeşitli iş imkanları arayarak pek çok yerden gelir elde edebilirsiniz.