Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

İşletme Bölüm Tanıtımı

İşletme Bölüm Tanıtımı

Lise eğitimini tamamlamakta olan ya da üniversite eğitimi almak isteyen herkes üniversite sınavlarına girip yeterli puanı aldıktan sonra istediği bölümü tercih edip o bölümün üzerine akademik eğitim alabiliyor. Üniversite sınavına sayılı günler kala bu sınav için emek veren çoğu kişiyi tatlı bir telaş sarıyor. Üniversitede hangi bölümü seçeceğine henüz karar vermemiş olan kişiler, mutlaka kendine bir hedef belirleyip bu hedef doğrultusunda çalışmaya başlamalıdır. Üniversite sisteminde bir programa yerleşebilmeniz ya da tercihte bulabilmeniz için ilk sınavdan baraj puanını geçip 2. sınava görmeye hak kazanmalısınız. Eğer hem sözel hem de sayısal yeteneğiniz varsa işletme bölümü sizin için uygun olabilir.

 

İşletme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüz şartlarında çoğu bölümde olduğu gibi işletme bölümü içinde iş bulma konusunda zorluklar vardır. Ancak bölüme karşı yeterli düzeyde ilginiz varsa bu konuda kendiniz geliştirdikten sonra iş bulmada sıkıntı yaşamazsınız. Genel olarak sayısal ağırlıklı derslerin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ancak sözel derslerde bu bölümün eğitiminde önemli bir yere sahiptir. Birde işletme ve iktisat bölümlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca her bölümde olduğu gibi bu bölümde de yabancı dil bilginizin ileri seviyede olması sizin için bir avantaj olacaktır.

 

İşletme Bölümünün Amacı

Akademik düzeyde eğitim veren her bölümün bir amacı olduğu gibi bu bölümünde bir amacı vardır. İşletme bölümü, genel olarak finans sektörüyle ekonomi ve bankacılık gibi sektörlerle iç içe olduğu için bu alanlarda bulunan yetkin çalışan açığını kapatmayı hedefler. Ayrıca bu bölüm sayısal ağırlıklı olduğundan rakamsal işlerin yapıldığı her yer ile ilgili çalışmalara dahil olabilecek yeterlilikte kişilerin yetiştirilmesi hedeflenir.

 

İşletme Bölümü Mezunu Olarak Çalışabilecek İşler

Çoğu bölümde olduğu gibi bu bölümde de mezun olur olmaz iş sahibi olabilme gibi bir durum yoktur. Ancak istisnalar her zaman olabiliyor. Yine de genel olarak işletme bölümü mezunlarının yapabilecekleri işler oldukça fazladır. Her ne kadar eşit ağırlık bölümü gibi görünse bile aslında ders içeriği açısından daha çok sayısal ağırlıklı olduğu için bu tür işlerde çalışabilir. Muhasebe, maliye, ekonomi ve finans ile ilgili tüm iş kollarında aktif olarak çalışabilirler. Ayrıca devlet memuru olarak kamuda görev alabilir ve akademisyen olarak çalışabilirler.

 

İşletme Bölümünde Hangi Dersler Var?

İşletme bölümü dersleri genel olarak sayısal ağırlıklı derslerden oluşur. Ancak sayısal derslerin dışında sözel derslerde bulunuyor. Ayrıca bu bölümde yabancı dil dersi de bulunuyor. İşletme bölümünün dersleri arasında muhasebe, işletme yönetimi, iş hukuku, analiz metotları gibi derslerle beraber iktisat bölümüne ait derslere de yer veriliyor. Ayrıca daha iyi iletişim kurabilmek ve çalışanların motivasyonunda etkili olabilmek için sözel derslerde bulunuyor. Bunların yanı sıra Türk dili ve tarih gibi zorunlu derslerde verilen işletme bölümü, örgün ve açık öğretim şeklinde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

 

İşletme Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de emek verip bir yerlere gelen kişiler daha iyi şartlarda yaşayıp kaliteli bir şekilde yaşamak ister. Daha iyi yaşamak maddi koşular ile bağlantılı olarak algılandığı için maaş konusu herkes için önemlidir. Herkes verdiği emeğin karşılığını en iyi ve tatmin edici şekilde almak ister. 

İşletme bölümü maaş konusunda oldukça uçlarda olan bir bölümdür. Iyi bir eğitim alan yabancı dil sahibi biri kamu ve özel sektörde 3000 ile 5000 arasında bir maaş alabilir. Akademisyen olarak ise 3500 ile 4500 arası bir maaş ile işe başlayabilirler. Ancak bu rakamlar tecrübeye, eğitime ve yeteneklere göre farklılık gösterebilir.