Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Tanıtımı

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Tanıtımı

Üniversite sınavına çok az bir zaman kala üniversite sınavına hazırlanan herkesi tatlı bir telaş sarıyor. Bu durum gayet normal olsa bile sınava hazırlanan kişilerde motivasyon kaybına ve ders çalışma isteğinin azalmasına neden olabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek adına sınava hazırlık yapan ve motivasyon kaybı yaşayan yani motive olmaya ihtiyaç duyan kişilerin, okumak istedikleri bölümler hakkında araştırma yapmaları bu tür motive kayıplarını yok ederek daha hevesle ders çalışmalarına yardımcı olabiliyor. 

Eğer üniversitede okumak istediğiniz bölüm iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü ise merak ettiğiniz her türlü bilgiyi en ince ayrıntısına kadar rahatlıkla bulabilirsiniz. İç mimarlık ve çevre tasarımının oldukça geniş alanda eğitim almanızı sağlayacak bir bölüm olduğunu bilmeniz akademik hayatınız boyunca alacağınız dersler ve eğitimler hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir. Bu bölüm aslında pek popüler gibi görünmese bile aslında bu bölümü okuyup kendisini bu alanda geliştirmek isteyen kişi sayısı oldukça fazladır. 

Aslına bakılırsa bu bölüm, birçok bölüm ile içe içe geçmiş durumdadır. Bu bölümde eğitim almak isteyen birinin oldukça fazla özelliğe sahip olması gerekiyor. Bu bölümün temelinde çizim yapabilme yani el becerisi hakim olsa da bu bölümde eğitim almak isteyen kişilerin oldukça güçlü bir sayısal zekaya ve estetik zevke sahip olması gerekiyor.

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü aslında içerik olarak pek fazla bilinmeyen bir bölümdür. Bu bölüm 4 yıllıktır. Aynı zamanda her üniversitenin bu bölüm için öğrenci alım koşulu farklı olabiliyor. Bu durumu daha detaylı açıklamak gerekirse bazı üniversiteler bu bölümde öğrenci alırken sayısal puan türünü tercih ederken bazı üniversiteler ise eşit ağırlık puan türü ile öğrenci almayı tercih edebiliyor. Ayrıca bu bölümde öğrenci almak isteyen bazı üniversiteler ise yetenek sınavıyla da öğrenci alabiliyor. Bu bölümde eğitim alıp kariyer yapmak isteyen bir kişinin hem sayısal hem de estetik bakış açısına sahip olması gerekiyor.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünün Amacı

Bu bölüm amacı akademik düzeyde eğitim almış iç mimarlar yetiştirmektir. Bu bölümde eğitim alan kişiler mezun olduklarında iç mimar unvanı alırlar. Bu bölümü bitirenler yalnızca ev, ofis ve iş yeri gibi mekanların iç dekorasyon ve dizaynını yapmazlar. Aynı zamanda çevre tasarımı ile ilgili eğitim aldıkları için şehir planlama ve park, bahçe, koru düzenleme işleriyle de ilgilenebilirler. Yani kısaca dizayn ve dekorasyon yapabilen mimarlar yetiştirmeyi hedefler.

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Olunca Çalışabilecek İşler

Bu bölümden mezun olunduğundan iç mimar sıfatı ile çalışabilecek tüm işleri yapabilirsiniz. Ayrıca mimarlık ofislerinde çalışabilirsiniz. Belediyelere bağlı park ve bahçelerin dizaynını yapabilirsiniz. Aynı zamanda akademisyen olarak üniversitede eğitim verebilirsiniz.

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bu bölümün dersleri sayısal ve sanat ile doğrudan ilişkilidir. Bu bölümde 4 yıl boyunca temel tasarım, mimarlığa giriş, tasarı geometri, temel tasarım, iç mimari proje, bilgisayar, Türk dili, tarih ve İngilizce gibi dersler veriliyor.

 

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Bu bölümden mezun olan kişilerin maaşı çalıştıkları kurum ve meslekî tecrübeye göre farklılık gösterebilir. Özel ve kamu kurumlarında çalışanlar 2500 ile 4500 arasında bir maaş alabilirler. Ayrıca akademisyen olarak da çalışabildikleri için unvana bağlı olarak maaşları 3500 ile 8000 arasında çeşitlilik gösterir. Ayrıca kendi ofislerini açarak serbest bir şekilde çalışabilirler.