Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Hukuk Fakültesi Bölüm Tanıtımı

Hukuk fakültesi mezunları, avukat ve savcı olmaktadır. Başka mesleklerinde alınabileceği hukuk fakültesi, iş imkânı en fazla olan bölümdür. Bu bölümü okuyan öğrenciler, mezun olduktan sonra birçok sektörde veya serbest olarak hizmet verebilir. Hukuk fakültesi bölümü okumanın en iyi yanı da işi kendi ofisinizde de yapabilmenizdir. Bunun dışında hukuk fakültesi bölümünden mezun olmuş birisi hukuk firmasında da çalışabilir. 

Hukuk fakültesi bölüm tanıtımı konusuna geçecek olursak, bu bölümü okumak, sınava hazırlanmaktan daha zordur. Sınava hazırlanmak sadece işin başlangıcıdır. Sınavı kazandıktan sonra ise zorlu yol başlıyor. Bölümde olan derslerin hepsinde başarılı olunmalı ve bitirilmelidir. Bununla birlikte hukuk okumak için bazı özelliklere sahip olunmalıdır. Bu özellikler iyi bir hafızaya sahip olmak ve çok çalışmaktır.

Hukuk Fakültesi Bölümünün Amacı

Hukuk Fakültesi bölümünde birçok ders bulunmaktadır. Bu dersleri almanın da, okulu bitirmenin de bir amacı vardır. Hukuk fakültesi bölümünün amacı, hukuk dalında başarılı bireyler yetiştirmektir. Bölümü bitiren mezunlar, hukuk dalında hakim, savcı, müşavir ve avukat olmaktadır. Bölümü okumanın asıl amacı ise bireyin gerek yargıda, gerekse serbest olarak çalışmada nitelikli hukukçu olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte uluslararası gelişmede nitelikli öğretim üyesi yetiştirmektir.

Hukuk Fakültesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avukatlık ve hukuk müşavirliği işleri piyasada en fazla para kazanılan mesleklerdir. Bu mesleklerin bölümü ise hukuk fakültesidir. Hukuk, bünyesinde isteğinize uygun birçok meslek mevcuttur. Hukuk fakültesi bölüm tanıtımı ayrıntısına geçecek olursak, bu bölümü okumanın belli başlı zorlukları vardır. Örneğin bu bölümü okumak için iyi bir hafızanızın olması gereklidir. Bununla birlikte çok çalışma ve okuma kapasitenizin de olması gerekir. Bu bölümde hukuk sistemi ve hukuk gelişimi ile ilgili eğitim verilmektedir. Bölümün gerekliliklerinden biri ise analitik düşünmeye sahip olmaktır. Bununla birlikte sorun çözmeye de yeteneğinizin olması gereklidir. Hukuk fakültesi bu gibi tüm özellikleri bulunan kişiler için okunması güzel bir bölümdür.

Hukuk Fakültesi Mezunu Olarak Çalışılabilecek İşler

Hukuk okumak büyük ayrıcalıktır. Ancak bu bölümü okumak, sınava hazırlanmaktan daha zorludur. Hukuk fakültesi bölüm tanıtımı konusunda kişiye ait özellikler ve yetenekler olması gereklidir. Analitik düşünme gibi yeteneklere sahip olunarak okunan bu bölümün tek zorluğu, okulu bitirmektir. Bunun dışında sınava hazırlanmak ve iş bulmak oldukça kolay yönleridir. Hukuk mezunu olan bir kişinin çalışabileceği işler ise Avukatlık, savcı ve hakim gibi mesleklerdir. Eğer avukatlık mesleğini elinize almak istiyorsanız, bunun için ister bir ofis açarak kariyere başlayabilir, isterseniz de bir hukuk firmasıyla çalışabilirsiniz.

Hukuk Fakültesi Bölümünde Hangi Dersler Var?

Hukuk fakültesi okumak, çok araştırma ve çabalama gerektiren yolun başlangıcıdır. Hukuk fakültesi bölüm tanıtımı detayında birçok sayıda unsur mevcuttur. Hukuk fakültesi bölümünde mantık, sorun çözme yeteneği ve hafıza gerektiren birçok ders vardır. Bu dersler, hukuk başlangıcı ve metodolojisi, anayasa hukuku, medeni hukuk, hukuk termonolijisi 1, hukuk tarihi 1, genel kamu hukuku 1, Amerikan hukukuna giriş 1, ECON 295 ekonomiye giriş 1, math 183 matematiksel mantık, LAW 112 Türk Anayasa Hukuku, LAW 122 Medeni Hukuk (Aile Hukuku), LAW 152 Genel Kamu Hukuku 2, LAW Amerikan hukukuna giriş 2, dersleri hukuk fakültesi 1. Sınıfta verilen derslerdir. Bu dersler ile birlikte daha fazla derslerde vardır.

Hukuk Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Hukuk, en fazla para kazanılabilen meslekleri barındıran bir bölümdür. Bölüm mezunları, birçok sektör ve yerde iş bulabilme imkânına sahiptirler. Peki, hukuk fakültesi mezunu ne kadar maaş alır? Bu konu çalışılan sektöre göre değişir. Bununla birlikte bazı durumlara göre de sektörde alınan paralar değişir. Eğer bir kurumda avukatlık yapıyorsanız, maşınız 3600 TL'dir. Ama çocuğunuz ve aileniz varsa 1000 TL daha fazla ücret alırsınız. Hakimler ve savcılar ise bu paradan daha fazla alıyor. Yeni işe başlamış bir hakimin maaşı 6500 TL'dir. Bu para miktarı meslek hayatı ilerledikçe artmaktadır. Alınabilecek bu ücretler kurum için geçerlidir. Eğer kendi ofisinizde avukatlık yapıyorsanız, alabileceğiniz para miktarı daha da fazladır.