Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Diş Hekimliği Bölüm Tanıtımı

Diş Hekimliği Bölüm Tanıtımı

İnsan sağlığı için oldukça önemli ve büyük bir yere sahip olan ağız ve diş sağlığı ile ilgili derslerin verildiği ve bu alanda tanı ve tedavi yapabilecek uzmanların yetişmesini hedefleyen bir bölümdür. Bu bölümün insan sağlığı üzerindeki önemi insan vücudu üzerinde pek çok bölüm ile bağlantılı olması ile açıklanabilir. Üniversitelerde 5 yıl akademik eğitim veren diş hekimliği bölümü oldukça fazla tercih edilen ve talep gören bir bölümdür. Diş hekimliği bölümünde oldukça zorlayıcı eğitim verildiğinden ötürü bu alanda oldukça yetkin kişiler yetiştiriliyor.

 

Diş Hekimliği Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş hekimliği bölümü üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde yer alıyor. Diş hekimliği bölümünün oldukça yüksek puan ve sıralama ile öğrenci kabul ettiği herkes tarafından bilinen bir durumdur. Diş hekimliği bölümünün dersleri teorik ve uygulamalı şekilde olduğu için oldukça zorlayıcı bir eğitimi vardır. Ayrıca diş hekimliği bölümü uluslararası bir bölüm olduğu için ve teknolojik gelişmelerin yakın takip edilmesi gerek bir alan olduğundan bu bölümü okuyan öğrencilerin eğer bilmiyorlarsa eğitim süreleri boyunca İngilizce öğrenmeye önem vermesi gerekiyor. Diş hekimliği bölümü görsel olarak cisimlerin boyutlarını algılayan, el becerileri gelişmiş, titiz, detaylara önem veren, estetik bakış açısına sahip diş hekimlerinin yetiştirilmesini hedefler. Aynı zamanda bölümün yüksek eğitim maliyetleri de öğrencilerin bütçelerini zorlayabilecek niteliktedir. Bazı bölümlerde olduğu gibi diş hekimliğinde de bölümle ilişkili aletler kullanılır.

Diş Hekimliği Bölümünün Amacı

Bu bölüm sağlık alanında bir bölüm olduğu için, sağlık kurumlarında çalışacak nitelik ve yetkinliğe sahip diş hekimleri yetiştirmeyi hedefler. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı açısından donanımlı uzman hekimler sayesinde bu alanda daha etkin tanı ve tedavilerin yapılabilmesini amaçlar.

 

Diş Hekimliği Bölümü Mezunu Olarak Çalışabilecek İşler

Diş hekimliği bölümü geçmişte olduğu gibi günümüzde de popülerlerliğini devam ettiren bir bölüm olarak karşınıza çıkar. Üniversitelerin diş hekimliği bölümünden mezun olan kişiler diş hekimi unvanı alırlar. Diş hekimlerinin çalışma alanları oldukça geniştir. Ayrıca diş hekimliği mezunları direkt iş sahibi olan birkaç bölüm mezunları arasında yer alır. Diş hekimi olarak ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, diş hastanelerinde, özel ve kamu hastanelerinde ve kendi kliniklerinde diş hekimi olarak çalışabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilirler. Diş hekimleri istedikleri alanda uzmanlaşarak ortodonti veya pedodonti uzmanı olarak görev alabilirler.

 

Diş Hekimliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Diş hekimliği bölümünde okutulan dersler oldukça fazladır. Bu bölümde fizik, kimya, anatomi, fizyoloji, bilgisayar, histoloji, maddeler bilgisi, biyokimya ve diş hastalıkları tedavisi gibi dersler okutulur. Bu dersler her dönem farklılaşır. Ayrıca bu bölümde İngilizce bilmek çok önemli olduğu için bu derste verilir. Bunların yanı sıra zorunlu olan derslerde verilir.

 

Diş Hekimliği Bölümü Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Diş hekimliği bölümü, oldukça popüler bir bölümdür. Bu bölümün bu denli popüler olmasında çalışma şartları, maaşı ve statüsü gibi faktörler etkili olabiliyor. Diş hekimliği bölümünü bitiren diş hekimleri yeni mezun sıfatıyla 4000 ile 8000 arasında özel veya devlet kurumlarında maaş alırlar. Bu maaş diş hekimlerinin tecrübelerine ve meslekteki yıllarına bağlı olarak artış gösterebilir. Aynı zamanda bu maaşlar net olmamakla beraber bu rakamların üzerinde maaş alan diş hekimleri sayısı oldukça fazladır. 

Ayrıca kendi kliniklerini açan diş hekimleri daha fazla ücret alarak çalışabilir. Diş hekimlerinin maaşlarına ek olarak kamu ve özel kuruluşlarda döner sermaye gibi farklı ücretlerde eklenir. Akademisyenlerin maaşı ise unvanlarına bağlı olarak 3500 ile 15000 arasında değişir.