Ara

Blog -> Üniversite bilgilendirme platformu | Bölüm Tanıtımları

Öğrencinin konaklama ve eğitim süresi boyunca ihtiyaçlarına cevap veren tek site. Öğrencilerin eğitim hayatın da en uygun konaklama yapabilecekleri özel yurtları yanı sıra, eğitim hayatında ihtiyacı olan ders notları, eğitim açısından tüm bilgileri, bölüm tanıtımları, bölüm taban puanları sunarak öğrenciye en iyi rehberliği yapıyoruz.

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Tanıtımı

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Tanıtımı

Bilgisayar Mühendisliği Nedir

Bilgisayar Mühendisliği özellikle ülkemizde son dönemler de bazı kesimlerce önemsiz bir bölümmüş gibi görünse dahi, aslında ülkemizin gelişmesi açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Teknolojinin hızla geliştiği bu çağlarda özellikle bilgisayar mühendislerine oldukça büyük işler düşüyor. Ancak ülkemizde bilgisayar mühendisliğine gereken değer verilmediğinden dolayı teknolojide gereken hızı yakalayamıyoruz. İşte bu nedenle bu yazımızda sizlere bilgisayar mühendisliği bölüm tanıtımı yapacağız.

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsanız özellikle bilmeniz gereken belli başlı şeyler bulunuyor. Öncelikle bilgisayar mühendisliği okumak istiyorsanız meraklı, araştırmacı ve dinamik bir yapıya sahip olmanız gerekiyor. Güncel teknolojik olayları takip etmeli ve yeni yazılımlar, yeni projeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Devamlı hızlanan bu teknoloji yarışı içinde yer edinmek istiyorsanız günceli her zaman takip etmeli ve bu doğrultuda sizlerde ortaya yeni şeyler koyma potansiyeline sahip olmalısınız. Ayrıca mühendis olmak isteyen adayların es geçmemesi gereken bir diğer konu ise yabancı dil. Özellikle özel sektörde çalışma alanları daha geniş olan bilgisayar mühendislerinin sektörde yer edinebilmeleri için İngilizce veya başka bir yabancı dil bilmeleri gerekiyor.

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesinin Amacı

Bilgisayar mühendisliğinin esas amacı meraklı, araştırmacı ve teknolojiye ayak uyduran dinamik bireyler yetiştirmektedir. Bu bireyler ise mutlaka çözüm odaklı çalışabilmeli, sorunları en kısa ve sağlam yoldan çözüme ulaştırmalıdır. Doğru yazılım ve kodlama bilgisi ile hem gündelik hayatı hem de teknolojini hüküm sürmekte olduğu her alanda profesyonel bir şekilde çalışma yetisi gösterebilmelidir.

Bilgisayar Mühendisi Fakültesi Bölümü Mezunu Olarak Çalışılabilecek İşler

Aslına bakılırsa bir bilgisayar mühendisi iş hayatında kendisi geliştirdiği ve teknolojiyi takip edebildiği sürece her yerde iş bulabilir. Özellikle ülkemizde son dönemlerde oldukça ihtiyaç duyulan ar-ge ve savunma sanayinde iş olanakları oldukça yüksek. Bunun dışında telekominikasyon şirketlerinde, reklam ajanslarında IT departmanlarında çalışabilirler. Eğer kendisini geliştirip, ayrı bir yazılım projesi ortaya koyabilirlerse bu projeleri geliştirerek kendi işlerini geliştirebilirler.

Bilgisayar Mühendisliği Fakültesinde Hangi Dersler Var?

Bilgisayar Mühendisliği içerisinde hem zorunlu hem de seçmeli dersleri barındıran bir bölümdür. Öncelikle herkesin tahmin ettiği üzere Matematik dersleri zorunlu derslerin içinde bulunuyor. Bu matematik dersleri içinde diferansiyel denklemleri, genel matematik ve olasılık işlemleri gibi dersler bulunuyor. Bunun dışında ise donanım dersleri denen ders grubu da zorunlu dersler arasında bulunuyor. Bu donanım dersleri içinde genel fizik, devre teknolojisi, elektronik devreler, bilgisayar organizasyonu ve mimarisi, bilgisayar ağları ve veri haberleşmesi gibi birçok ders bulunuyor. Bu dersler bilgisayar mühendisliği için önemli olan dersler arasında. Bunun dışında ise en önemli dersleri içinde bulunduran yazılım dersleri bulunuyor. Yazılım dersleri içinde ise bir bilgisayar mühendisi için çok önemli olan programlama dilleri ve algoritma dersleri bulunuyor. Oldukça ağır görünen bu dersler, eğer gerçekten bu işi öğrenmek isteyen biriyseniz sizi zorlamayacaktır.

Bilgisayar Mühendisi Fakültesi Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Yeni mezun olan bir bilgisayar mühendisi eğer özel sektörde çalışmaya başlayacak ise maaşı 2.500 ile 3.000 lira arasında başlar. Bu miktar kendinizi geliştirmenize göre de değişkenlik gösterebilir. Ayrıca zamanla bilgi birikiminizin ve tecrübenizin artmasıyla da maaşını artırabilirsiniz. Eğer yeni mezunsanız ve kamuda çalışmaya başlayacaksanız çalışma yılınıza göre bu miktarda değişkenlik gösterir. Ancak 2019 yılı için belirlenen ortalama kazanç 6.000 lira civarında. Bunun dışında ise bireysel olarak projeler üretip satabilirsiniz. Bunun fiyatı ise projenizin sağlamlığına göre değişir.